Druk 3D spełnia marzenia Leonarda

Druk 3d znajduje coraz większe zastosowanie na świecie. Przestał być jedynie modną zabawą, obiektem pożądania geeków i fanów technologii czy narzędziem produkującym fantazyjne wazony i biżuterię. Druk 3D staje się narzędziem przemysłowym, pozwalającym na realizację wielu pomysłów, które były do tej pory poza zasięgiem działów R&D.

Jednym z zastosowań druku 3D jest projektowanie i prototypowanie. Idea szybkiego prototypowania powstawała w latach 80, za nią szły pierwsze elementy przestrzenne – jednak dopiero druga dekada XXI wieku przyniosła nam rozwój rapid prototyping, pozwalający na realne zastosowanie tej metody w biznesie. Wszystko dzięki przyśpieszeniu technologicznemu, jakie zaproponowali producenci drukarek 3D.

Niedawno pojawiła się fantastyczna informacja łącząca piękny umysł Leonarda da Vinci z współczesnym hi-techem. Genialny Leonardo pięć wieków temu stworzył projekt kładki łączącej Stambuł z Galatą  (wtedy osobnym miastem, oddzielonym od Stambułu Złotym Rogiem). Według projektów, miała to być najdłuższa kładka na świecie, o długości 280 m, do której nie użyto zaprawy murarskiej. Bardzo ambitny projekt mistrza Leonarda nie został zrealizowany przez tureckiego sułtana, nie poznamy pewnie nigdy przyczyn.

Realizacją projektu da Vinciego zajęli się inżynierowie MIT (Massachusetts Institut of Technology). Skorzystali z wiedzy i dokumentacji o materiałach konstrukcyjnych sprzed 5 wieków, aby wydrukować prototyp mostu w skali 1:5000. Wszystko dzięki metodom druku 3D.
Wystarczyło ułożyć 126 bloków w odpowiedni sposób, tak aby most ‘trzymał się’ dzięki kompresji. Co więcej… most jest wytrzymały, osiąga odpowiednią sztywność, jest odporny na skutki trzęsienia ziemi.

Prototypowanie to tylko jedno z istotniejszych zastosowań druku 3D. Pozwala na wierne odwzorowanie pożądanego przedmiotu, ponosząc mniejsze koszty produkcyjne. Uzyskany w ten sposób przedmiot będzie mieć podobne właściwości do tego, który chcemy uzyskać. Ułatwia to wstępne badania funkcjonalne, wytrzymałościowe czy wymiarowe.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o możliwościach prototypowania i druku metodą Multi Jet Fusion? Daj nam znać! 3d@vix.com.pl

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności