Całkiem nowy Proficy iFIX 6.5!

Amerykański gigant, GE Digital przygotował dla swoich klientów prawdziwą rewolucję! Przed nami najnowsza odsłona flagowej SCADY  – Proficy iFIX 6.5.

ifix 6.5

Nowa wersja popularnego oprogramowania do wizualizacji i zarządzania procesami przemysłowymi wprowadza kilka rewolucyjnych zmian! Macie zapięte pasy? No to jedziemy!

Configuration Hub

Pierwszą bardzo istotną nowością jest IDE – Integrated Development Environment, nazywany także Configuration Hub lub Enterprise Solution Manager. Jest to dodatkowy panel do zarządzania aplikacją o bardzo atrakcyjnym oraz intuicyjnym interfejsie. Dzięki niemu możemy z poziomu przeglądarki zarządzać bazami danych czy tworzyć modele (o tym za chwilę). Prócz tworzenia centralnego ośrodka dla baz danych i przyśpieszenia procesu tworzenia aplikacji, mechanizm panuje także nad wszystkimi instalacjami iFIXa podpiętymi do Configuration Hub. Producent zachował dowolność – nie jesteś zmuszony korzystać z tej funkcjonalności (poza OPC UA), jednak jest to spore ułatwienie dla tych z Was, którzy zarządzają większymi instalacjami Proficy. Szczególnie, że dzięki niemu tagi utworzone w iFIXie mogą być automatycznie ‘dopisywane’ do Historiana, co znacząco zmniejsza koszty finansowe oraz czasowe podczas tworzenia baz danych.

SCADA iFIX 6.5 configuration hub

Zaawansowane tworzenie modelu

Wywołaliśmy do tablicy budowanie modelu – zatem już wyjaśniamy na czym polega ta nowość! Dzięki niej administratorzy systemów Proficy będą mogli utworzyć strukturę zakładu ‘od ogółu do szczegółu’. Czyli od przedsiębiorstwa, przez konkretne fabryki (zakłady), hale, maszyny aż wreszcie sygnały. Wprowadza to przejrzystość oraz transparentność systemów i urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie – ale także pozwala na prostsze wdrażanie kolejnych. Zaimplementowane modele można grupować, tworzyć kopie, podpinać do linii oraz urządzeń. Wszystko to w celu płynniejszego poruszania się po aplikacji. Tworzenie modelu to także duże ułatwienie dla operatorów oraz deweloperów aplikacji. Przyspiesza bowiem nie tylko proces tworzenia systemu, ale pozwala także na kontekstowe filtrowanie alarmów (dzięki czemu w łatwy sposób podejrzymy alarmy z danego miejsca w Twojej firmie, nie zaś wszystkie naraz).

Nowe obiekty dynamo

Nowy Proficy HMIM/SCADA iFIX 6.5 to także nowe obiekty dynamo – wskaźniki, przełączniki i stacyjki – zaprojekowane zgodnie ze standardem ISA 101. Zostały utworzone w dużo nowocześniejszym designie, zgodnie z koncepcją High Performance HMI. Domyślnie są szare (oczywiście można modyfikować ich kolor) i zmieniają kolor jeśli następuje jakaś nieprawidłowość pracy (czerwony – konieczna interwencja, żółty – ostrzegawczo). Dzięki takiemu podejściu, ekrany synoptyczne są bardziej czytelne, a operatorzy od razu widzą jaki jest status procesu i czy wymagana jest ich szybka reakcja na nieprawidłowości czy stany alarmowe. To też odpowiedź na nowoczesne i ustandaryzowane podejście do tworzenia aplikacji SCADA – modern design.

SCADA ifix 6.5 system demo

Większe bezpieczeństwo systemu

Wraz z kolejną odsłoną flagowej SCADY GE Digital pojawiają się też dodatkowe zabezpieczenia. Już na etapie instalacji użytkownik może określić, kto będzie mieć dostęp do iFIXa. Access Control List dotyczą plików, pamięci współdzielonej oraz ustawień rejestru. Co więcej, wdrożono dodatkowe elementy zabezpieczeń sieciowych, między innymi dla protokołu REST API (w pełni bezpieczna komunikacja). GE Digital wprowadziło także dodatkowy tryb iFIX Secure Mode. Naturalnie cała komunikacja sieciowa z Configuration Hub odbywa się po protokole SSL – to wpływa nie tylko na bezpieczeństwo zakładu, ale także… pozwala na integrację z przemysłową chmurą.

Usprawnienia deweloperskie

Pojawiło się ważne usprawnienie dla deweloperów oprogramowania iFIX – mechanizm Set Symbol Values. Znawcy systemów Proficy pamiętają pewnie podobne rozwiązane (technologia grup bloków). Ten element został radyklanie odnowiony i usprawniony przez producenta, a co za tym idzie? Przyśpieszenie pracy! Tylko raz tworzysz synoptykę dla maszyny i jej ‘zachowania’, by móc je później wielokrotnie wykorzystywać.

SCADA ifix 6.5 system demo

Nowe systemy przykładowe

Nowa wersja Proficy iFIX to także powrót systemu przykładowego! Względem swoich poprzedników jest kompletnie przebudowany i odświeżony. Po pobraniu wersji demo SCADA iFIX można podejrzeć Zakład produkcji wody lub Fabrykę soków (pobierz poprzez Portal VIX Automation). Ta wiadomość ucieszy wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć jak działa przykładowa instalacja (bez jej tworzenia), poznać jej możliwości oraz naturalnie zacząć się uczyć systemu iFIX! Idealne narzędzie dla zaczynających swoją przygodę z iFIXem! Polecamy szczególnie studentom, ale także wszystkim tym, którzy korzystają ze starszych wersji iFIXa.

Po rejestracji na Portalu VIX Automation otrzymasz dostęp także do dwóch tutoriali, prezentujących możliwości systemów przykładowych.

Kolejna odsłona SCADA HMI od GE Digital to także łatwiejsze parowanie z systemem Operations Hub (poprzez OPC UA), który w wersji Freemium jest dostępny wraz z produktem Proficy Historian. Naturalnie nadal wraz z zakupionym systemem SCADA klienci otrzymują Win 911 Essentials oraz Proficy Historian Essential.

ifix 6.5

System jest wspierany na platformach: Microsoft® Windows® 10 Professional lub Enterprise, Microsoft® Windows® 10 IoT Enterprise, Microsoft® Windows® 8.1 Professional lub Enterprise oraz systemach serwerowych Microsoftu – 2019, 2016 oraz 2012 R2. Jak łatwo zauważyć staruszek Windows 7 jest już poza stawką.

W skrócie iFIX 6.5 to szybsze wdrożenia, łatwiejsze zarządzanie, oszczędność czasu i zdecydowane odświeżenie, zarówno w warstwie wizualnej jak i technologicznej.

SCADA ifix 6.5 system demo

PRZETESTUJ BEZPŁATNIE PROFICY SCADA IFIX 6.5 

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności