Po III Konferencji Użytkowników Proficy

W dniach 8-9 października br. w Siewierzu odbyła się III edycja Konferencji Użytkowników Proficy.

Celem organizowanego cyklicznie, począwszy od 2012 roku spotkania jest nawiązanie dialogu i umożliwienie wymiany doświadczeń w zakresie najnowszych trendów w zarządzaniu produkcją, między użytkownikami rozwiązań Proficy, a praktykami i ekspertami. Nieodłączny element cyklu stanowi wizyta referencyjna w zakładzie wykorzystującym oprogramowanie sygnowane logiem GE. Tym razem poznaliśmy tajniki nowoczesnej produkcji szkła.

Na zaproszenie organizatorów: VIX Automation i GE Digital (GE Intelligent Platforms) do malowniczo położonego hotelu Natura Residence**** przybyło ponad pięćdziesięciu przedstawicieli firm – użytkowników końcowych systemów Proficy m. in. z branży spożywczej, FMCG, kosmetycznej, papierniczej, wodno-kanalizacyjnej, czy ciepłowniczej.

Prelegenci – zarówno specjaliści z VIX Automation, jak i zaproszeni goście, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji, przedstawili zebranym 5 skutecznych recept na lepszy wynik produkcyjny:

  • Krystian Pawełczyk (VIX Automation), za pośrednictwem warsztatowej gry na temat wskaźnika OEE pokazał, że rzetelne informacje z procesu są kluczem do poprawy efektywności.
  • Sposób na nowoczesne zarządzanie mediami w zakładzie przybliżyli Grzegorz Stawarz oraz Mateusz Glanowski (VIX Automation).
  • Grzegorz Majczak z firmy Impact, przedstawił sposób na zapewnienie bezpieczeństwa systemu SCADA z perspektywy praktyka.
  • Małgorzata Bednarek z Kaizen Institute przybliżyła założenia metodologii Kaizen jako metody ciągłego doskonalenia.
  • Paweł Czepiel oraz Mateusz Glanowski (VIX Automation) pokazali, dlaczego warto śledzić produkcję.

Na konferencji nie zabrało też obowiązkowego gościa – Thomasa Schulza, przedstawiciela firmy GE dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.  Na koniec pierwszego dnia spotkania niezwykłą motywację za sprawą inspirującego występu o zarządzaniu czasem zapewnił Adam Namysłowski (Homo Creatore), najlepszy trener biznesu 2014 roku według Pulsu Biznesu. Ale nie samą pracą żyje człowiek, dlatego oprócz intensywnej części seminaryjnej, nie mogliśmy pominąć programu rozrywkowego. W czwartkowy wieczór udaliśmy się w wycieczkę do świata magii, za sprawą gwiazdy programu Mam Talent – iluzjonisty Aleksandra Dumały.

Drugi dzień konferencji tradycyjnie poświęcony został wizycie referencyjnej. Tym razem odwiedziliśmy jedną z najnowocześniejszych hut szkła na świecie. Huta szkła Guardian Częstochowa, bo o niej mowa, została wybudowana w latach 2001-2002r. Już w 2002r. rozpoczęła produkcję szkła typu “float”, obecnie jest czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce. Dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład w Częstochowie jest częścią międzynarodowego przedsiębiorstwa Guardian Industries Corp., którego początki sięgają 1932 roku.

W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy m. in. tzw. “gorący koniec”,gdzie w ogromnym piecu, w temperaturze ok 1500 stopni C wytapiane jest szkło, które następnie jest przelewane do dużej wanny wypełnionej cyną. W efekcie tego powstaje idealnie gładka, nieprzerwana tafla szkła i dopiero po procesie identyfikacji defektów i komputerowej optymalizacji podziału wstęgi, następuje jej rozkrój na wymagane wymiary.
Jednym z etapów produkcji, który odwiedziliśmy był “Coater”, gdzie metodą magnetronową w warunkach próżniowych szkło pokrywane jest różnorodnymi powłokami, zgodnie ze specyfikacją produktu.
Na każdym etapie produkcji zaglądaliśmy też do pomieszczeń kontrolnych, w których mogliśmy zobaczyć czuwający nad procesami produkcyjnymi system wizualizacji i sterowania Proficy iFIX.
Konferencję zakończyliśmy w dobrej atmosferze pamiątkowym zdjęciem grupowym przed siedzibą huty szkła.
Dziękując wszystkim przybyłym gościom za udział, zapraszamy już teraz na kolejną edycję Konferencji Użytkowników Proficy!

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI >>

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności