Oszczędności: SCADA w przedsiębiorstwach wod-kan

Wdrożenia nowego oprogramowania w każdym przedsiębiorstwie niechybnie kojarzą się z kosztami. Nie będziemy uciekać od tego stwierdzenia – tak właśnie jest. Jednak oszczędności, będące skutkiem wdrożenia przewyższają w wartościach finansowych koszty wdrożeniowe. Szczególnie w ujęciu kilkuletnim. Weźmiemy na tapet kilka zrealizowanych wdrożeń oprogramowania GE Digital w zakładach wod-kan w Polsce w ujęciu szerokopojętej oszczędności. Wszystkie osiągnięte cele możecie podejrzeć tutaj. 

Szerokim strumieniem…

U kilku z naszych klientów spotkaliśmy się z wyzwaniem obniżenia kosztów produkcji, które jak wiadomo w dobrze zarządzanej spółce są i tak już niskie – pewnie tak jest i u Was? Warto w takiej sytuacji zastanowić się co jest naszym największym kosztem i obniżenie zużycia jakiego czynnika pozwoliłoby realnie zaoszczędzić pieniądze. W odpowiedzi na to pytanie pomocny może być audyt systemów automatyki i systemów sterowania …  O audycie przeczytasz tutaj. Podczas jednego z przeprowadzonych audytów ustaliliśmy że dużym kosztem dla obiektu oczyszczalni ścieków jest zużycie prądu, a za jego sporą cześć odpowiedzialne są dmuchawy, które napowietrzają bioreaktory. Na podstawie wniosków z wspomnianego audytu przeprowadzono modernizację oraz kalibrację sond pomiarowych i analizatorów, doposażono system SCADA iFIX w kolejne sygnały, zmodyfikowano algorytm sterowania napowietrzaniem bioreaktorów, zbudowano większą świadomość u pracowników obsługi kosztów związanych z praca bioreaktora – wprowadzono system premiowy. Dzięki dokładniejszym pomiarom, zmienionemu algorytmowi sterowania, większemu zaangażowaniu pracowników, wiemy jaką ilość powietrza zużyć w bioreaktorach, aby proces był prowadzony na poziomie optymalnym - aktualnie zużywa się go mniej, co powoduje realną oszczędność.

Zatamować uciekające pieniądze

Odpływ pieniędzy można zatrzymać poprzez analizę danych historycznych oraz śledzenie trendów zależności – wiąże się to przede wszystkim z dużo wcześniejszym wykrywaniem awarii i nieprawidłowości. Na podstawie zbieranych danych możemy takie wydarzenia po prostu przewidzieć.

Odpowiednie przygotowanie ekranów synoptycznych, ich przejrzystość i ergonomiczność (a w wielu przypadkach ujednolicenie ekranów i ich designu) zdecydowanie zmniejsza czas reakcji od powstania awarii do jej usunięcia.

Dodając do systemów GE Digital rozwiązanie Proficy Webspace (lub innego klienta webowego) operatorzy mogą zdecydowanie jeszcze szybciej reagować na awarie i problemy sieci wodociągowej. Wiele przedsiębiorstw wod-kanowych korzysta z klientów webowych i podgląda system na tabletach – mając cały czas łączność z kluczowymi parametrami. To niebywała oszczędność czasu – widzę nieprawidłowość i reaguję w czasie rzeczywistym! Ale nie tylko oszczędność czasu – firmy oczyszczające lub dostarczające wodę są narażone na gigantyczne kary za niedotrzymanie „zielonych parametrów” – szybko reagując na awarie (a jeszcze lepiej przewidując ją) są w stanie takich kar uniknąć.

Zatem czas to pieniądz…

To nie frazes! Spora część pracowników tzw. biurowych także korzysta z danych z sieci OT, na której pracują operatorzy. Proficy Webspace umożliwia im sprawdzanie ekranów synoptycznych bez opuszczania biura, wykonywania telefonów czy proszenia o przesłanie raportu. Wszystko jest dostępne na ekranie komputera – parę klików dzieli ich od pozyskania wszelkich interesujących ich parametrów i danych. Pracownicy mogą mieć dostęp zarówno do danych historycznych jak i podglądu w czasie rzeczywistym. Zatem więcej czasu zostaje na… analizę tych danych, a nie samo ich pozyskanie.

Wyszkolić szybciej

Wspomnieliśmy już, że odświeżenie ekranów synoptycznych (większa ergonomia, odpowiednia kolorystyka, przejrzystość) pomaga szybciej rozpoznać awarię. To nie koniec! Jak udowadniają nasi klienci modernizacja, scalenie i ujednolicenie układów technologicznych pozwala także skrócić czas szkolenia nowych pracowników z 6 miesięcy do 3! Zobacz co jeszcze udało się osiągnąć!

Inne sukcesy

Prócz oszczędności czasu i pieniędzy wdrożenia systemów GE Digital wpływają na wiele innych aspektów pracy w wod-kanach. Update oprogramowania, lub jego całkowita zmiana, wpływa na bezpieczeństwo sieci, ale także bezpieczeństwo pracy . Przedsiębiorstwa utrzymują w ryzach „zielone parametry”, ale przede wszystkim… zapewniają ciągłość pracy i niezawodność działania, jak? O tym w naszym kolejnym wpisie!

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności