Audyt w przedsiębiorstwie produkcyjnym – jak to wygląda?

Większość współczesnych przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z konieczności przeprowadzania audytów księgowych, bezpieczeństwa, infrastruktury IT. Na ogonie potrzeb audytowych znajduje się niestety audyt OT oraz parków maszynowych, czyli audyt produkcji.

Dlaczego warto zainwestować w audyt produkcji?

Po pierwsze – bo zewnętrzne oko audytorskie spojrzy świeżym okiem na Twoją halę produkcyjną, linie oraz pracę Twoich ekip. Wypatrzy to, co Tobie się już mocno opatrzyło i wydaje Ci się, że tak powinno być. Po drugie – bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Im wcześniej poznasz możliwe skutki słów ’20 lat tak pracujemy i działa’, tym szybciej zmotywujesz zespół do zmiany przyzwyczajeń, a i sam zmodernizujesz proces. Po trzecie  – bo audyt nie gryzie i niewiele kosztuje. Żadna firma zajmująca się audytem nie chce Ci zrobić krzywdy, a jedynie ustrzec Cię przed następstwami przyzwyczajeń, powtarzanych błędów czy nieefektywnych procesów (które kosztują Cię nieco więcej). Przecież wszystkim chodzi o zysk, więc warto go maksymalizować!

Jak wygląda audyt przedsiębiorstw produkcyjnych?

VIX Automation oferuje różne typy audytów.

Pierwszy z nich to audyt sieci OT – wykonywany jest przez specjalistów od sieci izolowanej, przemysłowej. Dotyka także sfer bezpieczeństwa takiej sieci. Podczas konsultacji weryfikowane są zabezpieczenia, systemy operacyjne, dodatki zabezpieczające wgrane oprogramowanie, kompatybilność narzędzi oraz ich zasadność. Niestety niewiele firm wciąż decyduje się na taki rodzaj oględzin. Włamania do firmowej sieci IT nie zdarzają się tak rzadko, a stąd tylko krok do przedostania się do sieci OT – nierzadko niechronionej żadnym firewallem…

Innym typem jest audyt podchodzący nieco szerzej do produkcji. Prócz sieci OT i jej zabezpieczeń sprawdzane są wszystkie elementy ‘życia produkcji’ – najczęściej wiąże się to także z analizą działalności produkcyjnej, jakości produkcji, utrzymania ruchu, IT, finansów, zarządzania produkcją, także w oparciu o dokumentację, co pozwala na analizę stanu faktycznego w przedsiębiorstwie i pomaga w stworzeniu zaleceń i alternatyw. Jest on przeprowadzany w dwóch formach.

  • Węższej – kilkugodzinna wizyta w zakładzie, podczas której dokonujemy ogólnej analizy potrzeb i przedstawiamy możliwości zastosowania inteligentnych technologii, zapoznajemy się z procesem produkcyjnym oraz jego kolejnymi etapami. Taka skrócona forma jest wykonywana przez nas bezpłatnie, mimo to tworzymy dla Ciebie zalecenia, dzięki którym usprawnisz swoją produkcję. Wykonujemy ją na terytorium Polski (oraz w terenach przygranicznych).
  • Szerszy raport wiąże się nie tylko z dłuższą obecnością audytorów na zakładzie, ale także pogłębioną analizą danych przez Ciebie dostarczonych. Mając więcej czasu na analizę, a także mogąc ‘na spokojnie’ przyjrzeć się procesom produkcyjnym tworzymy dla Ciebie raport zaleceń – mapę rozwoju produkcji. W niej znajdziesz nie tylko zdiagnozowane problemy, ale też rozwiązanie dla Twoich kłopotów, gotowe kosztorysy, rekomendacje dotyczące architektury sprzętowej i software`owej a także spis najlepszych praktyk.

No to do rzeczy – co mi po tym audycie?

Odpowiedni rekonesans w zakładzie przemysłowym zakłada weryfikację

  • jakości
  • zgodności z przyjętymi normami
  • dostępności kluczowych wskaźników
  • wydajności operacyjnej i raportowania
  • luk w między systemami przemysłowymi oraz biznesowymi

Właśnie w tych segmentach swojej działalności możesz spodziewać się poprawy. To przekłada się wprost na maksymalizację zysków oraz minimalizację przestojów oraz strat.

No dobra, to ile to wszystko kosztuje?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od zakresu, Twojej infrastruktury sprzętowo-softwareowej. Chcesz dowiedzieć się więcej i zapytać nas o audyty – po prostu napisz na biuro@vix.com.pl

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności