Webspace na 6-tkę

Popularny klient webowy dla systemów SCADA –  Proficy Webspace – właśnie pojawia się w nowej, szóstej już odsłonie. Jego premiera odbyła się w trakcie dorocznej konferencji użytkowników w Austin (zobacz o czym mówiliśmy my w trakcie naszej konferencji w Zakopanem).

Co to jest Proficy Webspace?

Zacznijmy jednak od początku i przypomnijmy sobie, do czego służy Webspace?

Proficy Webspace jest klientem webowym dla aplikacji Proficy iFIX, Proficy Cimplicity bądź Proficy Plant Applications, który umożliwia dostęp do tych aplikacji poprzez przeglądarkę internetową oraz urządzenia mobilne (smartfony, tablety).

Co więcej oprogramowanie nie wymusza żadnych zmian we właściwościach, animacjach czy funkcjonalnościach systemu bazowego.
Webspace – mobilna SCADA – pozwala użytkownikowi w pełny sposób kontrolować proces, a wizualizacje są dostępne bez ingerowania w inne systemy GE Digital.

Co nowego?

Webspace w odświeżonej wersji zastąpił instalatora ActiveX nowym klientem html5, nie wymagającym instalacji. Zdecydowanie skraca to czas dostępu do ekranów systemów SCADA. Dzięki temu usprawnieniu użytkownik może nie tylko otrzymywać sygnały z systemów produkcyjnych, ale szybciej reagować na nie, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Rozwiązanie idealnie wpisuje się w ideę Industry 4.0. Podejmowanie nawet krytycznych decyzji dotyczących przedsiębiorstwa staje się po prostu łatwiejsze! Wystarczy dostęp do przeglądarki, tabletu, komórki…czy smartwatcha. Dzięki jednemu serwerowi, który odpowiednio renderuje aplikację do trzech wybranych przez Ciebie systemów operacyjnych (włączając w to oczywiście iOS i Android), maintenance aplikacji jest znacząco niższy.

To jednak nie koniec nowości w wersji 6.0! Zadbano szczególnie o kwestie związane z bezpieczeństwem – wzmocniono mechanizmy szyfrowania połączenia między aplikacjami bazowymi (SCADA, MES) – szyfrowanie 256 bit AES, a obrazem tych aplikacji na urządzeniach mobilnych oraz w przeglądarce.

Odświeżony klient mobilny dla systemów SCADA wspiera także przeglądarkę Safari 9 (i nowsze). Pamiętając o nowościach na rynku, deweloperzy nie zapomnieli o wsparciu dla starszych klientów aplikacyjnych Webspace`a. Oprogramowanie wspiera także wersje nieanglojęzyczne iFIXa, w tym oczywiście wersję polską.

Nowy Webspace to także nowy, user-friendly wygląd strony http://<server_IP>/proficywebspace/, nowy instalator dla klienta Windows aplikacji Webspace (oraz dodatkowe opcje klienta), czy zmiany w pliku html dla klienta Cimplicity.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami, z przyjemnością opowiemy o nowościach! 32 358 20 20 lub vix@vix.com.pl.

Co się nie zmieniło?

Nie zmieniły się jednak bardzo istotne funkcjonalności Webspace`a:

  • reagowanie na alarmy i kluczowe wskaźniki (OEE, KPI, SPC) odbywa się w czasie rzeczywistym, gdziekolwiek nie znajduje się operator
  • globalny podgląd na fabryki i zakłady
  • czytelny dostęp do danych rzeczywistych, historycznych oraz danych z systemów typu MES
  • konfiguracja serwera nadal zajmuje kilka minut, co więcej czas ten wraz dojrzewaniem produktu zdaje się skracać.

Webspace jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych przedsiębiorstw, którym bliskie są idee BYOB, mobilności, IIoT, a przede wszystkim Przemysłu 4.0

Zobacz na poniższym filmiku, co potrafi Webspace 6.0

Zobacz również inne artykuły

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu ulepszenia działania seriwsu

Zobacz więcej

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności