15 lat minęło

Już piętnaście lat na rynku automatyki i informatyki przemysłowej za nami! To doskonała okazja do podsumowania i… wytyczenia nowych ścieżek rozwojowych! W zasadzie w grudniu 2021 będziemy obchodzić już 16. urodziny, jednak poprzedni rok nie do końca pozwolił nam na świętowanie okrągłych urodzin, zatem przedłużamy urodzinową fetę i… będziemy świętować cały 2021 aż do grudnia! W dzisiejszym wpisie postaramy się po krótce wyjaśnić tajemnicę naszego sukcesu!

 

Po pierwsze ludzie

Na początek garść wspomnień. Powstała w grudniu 2005 roku firma VIX Automation od początku swojego działania była nastawiona na dostarczanie rozwiązań z zakresu automatyki i informatyki przemysłowej oraz współpracę z amerykańskim gigantem na tym rynku - GE Fanuc. Z tej ostatniej, w wyniku przekształceń powstały kolejne dywizje biznesowe, z którymi współpracujemy: GE Intelligent Platforms oraz ostatnio GE Digital.

Siłą naszej firmy są ludzie, już w pierwszych dniach pojawił się bardzo zdolny inżynier - automatyk, Paweł. Do dziś pracujący w naszej firmie, jako kierownik działu technicznego – wspomina prezes Mariusz Benna. Wiele lat podporą firmy była Patrycja, która pojawiła się także w pierwszych tygodniach pracy VIXa – kontynuuje – a w ślad za nią pojawili się świeżo upieczeni absolwenci wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej: Paweł oraz Grzegorz, którzy także dziś są opoką działu handlowego.

VIX to nie jest firma na kilka miesięcy „przechowalni”, to firma, którą kupuje się w całości w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, albo odpuszcza – potwierdza Justyna, sama od 10 lat w VIXie – To po prostu dobre miejsce do rozwijania swojej kariery zawodowej.

Słowa Justyny potwierdzają kolejni członkowie załogi VIXa, przede wszystkim Ci, którzy zaczęli swoją karierę zawodową od letnich praktyk zawodowych, kontynuowali ją w ramach płatnych praktyk, by finalnie dołączyć do działów wsparcia wdrożeń bądź działu technicznego.

Od lat także wspierają nas Ci sami ludzie po stronie producenta – traktujemy ich jak członków załogi (Dana, Olga, Thomas – tak, to o Was!).

15-lecie VIX Automation

Reprezentacja VIX Automation na targach Automaticon w 2006 roku

Po drugie produkt

Rozwój dostawcy, fuzje, tworzenie nowych spółek i dywizji sprzedażowych, update`y oprogramowania, nowe produkty, tworzenie polskich tłumaczeń  – wszystko to przeżyliśmy wraz naszymi amerykańskimi dostawcami. Heraklit z Efezu ukuł koncepcję stałości poprzez zmianę – chyba idealnie opisuje naszą piętnastoletnią drogę. Zmieniały się produkty w naszym portfolio, jednak ciągle dostarczaliśmy klientom jedno z najlepszych rozwiązań dla przemysłu. Nasz flagowiec wielokrotnie się zmieniał od FIX32, aż po ‘nowożytnego’ iFIXa – aktualnie w wersji 6.5, którego nadal dystrybuujemy, mając świadomość, że stoi za nim ponad 35-letna tradycja na rynkach automatyki na całym świecie. Współpraca z koncernem z Fairfield to nie tylko flagowiec, portfel produktowy wzbogaciły kolejne produkty w ramach portfolio Proficy, w tym przemysłowa baza danych Historian, klienty mobilne, druga SCADA w naszej ofercie – Cimplicity, System klasy MES – Plant Applications i wiele innych produktów, w tym przemysłowa chmura PREDIX. Software sprzedawany przez nas wielokrotnie zyskiwał uznanie w różnego rodzaju plebiscytach i konkurach branżowych (doliczyliśmy się aż 15 nagród!).

blog - wysyłki marketingowe

Kolekcja kubków, czekająca na wysyłkę do klientów. W tle porządki w naszym pierwszym biurze

Produkty GE Digital nie kończą oferty VIX Automation. Ciągle ją rozwijamy, tworzymy wokół produktów GE Digital oraz zgromadzonej wiedzy produktowej szeroki wachlarz usług. Jako pierwsze pojawiły się w naszej ofercie szkolenia z zakresu oferowanego oprogramowania, w chwilę po nich szeroka oferta usług dla biznesu: audyty, prace wdrożeniowe i integracje systemów, outsourcing inżynierów technicznych, produkty z zakresu raportowania, alarmowania czy bezpieczeństwa sieci OT, a także dedykowany software pisany pod potrzeby klienta.

Po trzecie odbiorcy

…a w zasadzie szerokie grono odbiorców. W tym gronie mieszczą się zarówno integratorzy systemów automatyki i informatyki, klienci końcowi, uczelnie wyższe, szkoły średnie o profilu technicznym… ale także odbiorcy naszych akcji CSR, goście konferencji czy nasi fani i followersi i subskrybenci w różnego rodzaju mediach, a także Ty czytelniku!

blog - podręczniki szkoleniowe

Tak zmieniły się nasze podręczniki szkoleniowe na przestrzeni 10 lat.

Od wielu lat współpracujemy z określoną grupą integratorów, ciągle poszerzając to grono. Dokładamy naszych największych starań, aby ciągle wzbogacać ich wiedzę z zakresu nowości w oprogramowaniu. Już w 2006 podjęliśmy współpracę z kilkoma firmami, część z nich to nasi dobrze znani klienci do dziś.

Podobnie sytuacja wygląda w grupie klientów końcowych, których wspieramy we wdrożeniach. Nawiązujemy z nimi stałe relacje na lata. Nasi klienci wiedzą, że pracują z profesjonalistami, co potwierdza wiele referencji oraz case study (które także można przejrzeć na naszej stronie). Wiedzą, że mogą wrócić do nas z każdym zapytaniem i prośbą. Wyznajemy zasadę, że klient kupuje nie produkt, ale wydaje pieniądze, bo wierzy, że korzyści z wdrożenia określonych rozwiązań przewyższają same koszty wdrożenia. Ta krótka recepta działa cały czas.

To właśnie z myślą o długofalowej współpracy stworzyliśmy koncept corocznej Konferencji Użytkowników – przekazujemy naszym klientom wiedzę o najnowszych trendach w świecie produkcji przemysłowej, jednocześnie dbając o wyjątkową atmosferę w trakcie wydarzeń. Gościliśmy na swojej scenie nie tylko kabarety i standuperów, ale także olimpijczyków, niezłomnych sportowców i działaczy NGO. W tym roku zorganizujemy już 8. Konferencję – jedynie rok temu w związku z pandemiczna aurą nie udało nam się zorganizować wydarzenia, dbając o zdrowie naszych klientów, ale także załogi firmy. Tegoroczne wydarzenie jeszcze utrzymujemy w tajemnicy, ale spokojnie! Już niedługo zaatakujemy informacjami o nim.

Grono naszych odbiorców to także instytucje edukacyjne – współpracujemy (bądź współpracowaliśmy) z większością wyższych uczelni technicznych w kraju, a także z wieloma szkołami średnimi o profilu technicznym. Organizujemy dla studentów wykłady, webinaria, bezpłatnie szkolimy kadry, wyposażamy sale wykładowe, a także całkowicie za darmo udostępniamy studentom oprogramowanie do prowadzenia projektów. Studenci pobliskich politechnik często wybierają naszą firmę, aby odbyć w niej praktyki, które dla najlepszych z nich stają się płatnymi praktykami. Od samego początku działania firmy stawialiśmy na współpracę z ośrodkami edukacyjnymi, tym bardziej się ucieszyliśmy kiedy w tym bardzo ważnym, jubileuszowym dla nas roku Dziekani i Profesorowie Politechniki Śląskiej, wydziału Mechanicznego Technologicznego zaprosili nas do nadania patronatu nad kierunkiem Automatyka i Robotyka Przemysłowa. To dla nas ukoronowanie działań edukacyjnych i uznanie naszych zasług na tym polu.

blog-pierwsza strona VIX Automation

Pierwsza wersja strony www.vix.com.pl

Jednak grono odbiorców VIXa jeszcze się nie kończy. Ostatnie piętnaście lat to okres wzmożonej aktywności internetowej, pokazu siły mediów społecznościowych oraz wyszukiwarek. Musieliśmy iść z prądem! Aktywnie prowadzimy konta na portalach Facebook oraz specjalistycznym LinkedInie, wdrożyliśmy nową strategię video, wzmacniając nasz kanał na YouTube, tworząc kontent informacyjny, publikując tutoriale oraz case-study z naszych realizacji. Naturalnie nadal trafiamy do sporej liczby ludzi naszym newsletterem i aktywnie działamy w sferze SEO oraz SEM krzewiąc wiedzę o produktach VIX Automation. W ciągu 15 lat aż 5 razy zmieniliśmy stronę internetową, wiedząc jak ważna jest odpowiednia prezentacja naszej działalności i profesjonalny, nowoczesny design. Szanując czas naszych odbiorców, a także w dobie pandemii ich zdrowie, zainwestowaliśmy w profesjonalne narzędzia webinarowe, tak aby transfer wiedzy następował cały czas.

Ludzie, produkt i szerokie grono odbiorców

Te trzy punkty budują sukces VIX Automation od piętnastu lat: dobrze dobrana ekipa, światowej klasy produkt i usługi na najwyższym poziomie, no i przede wszystkim Wy. Bez Was nie byłoby naszego sukcesu.

W kolejnych odcinkach naszej serii o 15leciu będziemy bardziej wspominać i przypominać konkretne historie i wydarzenia. Będziemy też wytyczać drogi rozwojowe dla naszej firmy.

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności