Relacja z IV Konferencji Użytkowników GE Digital

W dniach 6-7 października br. w podwarszawskim Trojanowie odbyła się IV Konferencja Użytkowników GE Digital z tematem przewodnim: MOBILNOŚĆ i CYBERBEZPIECZEŃSTWO w systemach SCADA/MES w erze PRZEMYSŁU 4.0.

Spotkanie objęły Patronatem Medialnym takie wydawnictwa i portale branżowe jak: AutomatykaB2B, Automatyka Podzespoły Aplikacje, AutomatykaOnline.pl, Control Engineering, Elektroonline.pl, Kaizen, Miesięcznik Branżowy Automatyk, MM Magazyn Przemysłowy, Pomiar Automatyka & Elektronika, SUR, Utrzymanie Ruchu i Diagnostyka.

Mimo nazwy wydarzenia, sugerującej, że było ono dedykowane wyłącznie użytkownikom rozwiązań GE Digital (m. in. SCADA iFIX, Historian, Webspace), wśród zaproszonych firm znalazły się także przedsiębiorstwa i zakłady nie korzystające z tych rozwiązań, a dopiero rozważające ich wdrożenie i szukające inspiracji.
Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób – przedstawicieli firm z obszaru całej Polski, z szerokiego przekroju branż (m. in. wodno – kanalizacyjnej, papierniczej, kosmetycznej, chemicznej, spożywczej, FMCG), a niezwykle klimatyczny hotel Talaria SPA & Wellnes na dwa dni zamienił się w centrum wymiany doświadczeń i wiedzy z zakresu nowoczesnego zarządzania produkcją (ze szczególnym naciskiem na rozwiązania SCADA/MES), osadzonego w kontekście polskich realiów i Przemysłu 4.0.

Agenda spotkania podzielona została na 4 bloki tematyczne: Przemysł 4.0, Przemysłowy Internet i rozwiązania mobilne, Cyberbezpieczeństwo oraz Smart Factory.

PRZEMYSŁ 4.0

Rozpoczynając pierwszy z nich, prezes VIX Automation, Mariusz Benna, zadał uczestnikom dające do myślenia pytanie: „W którym miejscu na drodze do Przemysłu 4.0 znajduje się Twoje firma?”. Przekonywał, że osiągnięcie tego celu, nie jest wbrew pozorom niemożliwe w warunkach polskiej gospodarki i że istotne jest pokonywanie tej drogi metodą “małych kroczków”.
Po tym wstępie głos zabrał Michael Majchrzak – wydawca magazynu Control Engineering, który przedstawił ciekawe wyniki badania przeprowadzonego wśród czytelników tego czasopisma na temat świadomości koncepcji “Przemysłu 4.0” oraz jej znaczenia.
Tradycyjnie obecny był też reprezentant firmy GE Digital – Thomas Schulz (Channel Manager Central and Eastern Europe), który przedstawił najnowszą strategię GE – firmy na miarę Cyfrowej Rewolucji.

PRZEMYSŁOWY INTERNET I ROZWIĄZANIA MOBILNE

Kolejny blok programu poprowadzili pracownicy VIX Automation, przy wsparciu samych użytkowników systemów GE Digital. Przedstawiono możliwości nowości wśród oprogramowania GE Digital, takich jak  iFIX 5.8 R2,  Historian 7.0, czy Dream Report, a także platformy informatycznej mocno wspierającej koncepcję Przemysłowego Internetu –  Predix.

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Następny blok poświęcony został coraz bardziej zyskującemu na znaczeniu zagadnieniu bezpieczeństwa systemów przemysłowych. Rozpoczął go, swoją prelekcją niewątpliwy autorytet w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – prof. nzw. dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski z Politechniki Warszawskiej.
W kolejnej części przedstawiona została nowość w ofercie GE Digital – rozwiązania Wurldtech, odpowiedzialne za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w przemysłowych systemach sterowania.

SMART FACTORY

Ostatni blok pierwszego dnia konferencji w 100% poświęcony został studiom przypadków, przedstawionych przez samych użytkowników systemów GE Digital. Własnymi doświadczeniami z wdrożenia systemów do zarządzania produkcją marki GE, podzielili się m. in. przedstawiciele firm: Głuchołaskie Zakłady Papiernicze, Perła – Browary Lubelskie, MPGK Krosno, LukSystem. Prezentacje użytkowników rozwiązań GE stanowią niezwykle wartościowy element agendy, ponieważ pokazują funkcjonowanie tych rozwiązań z zupełnie innej perspektywy.

Cykl wykładów zakończyliśmy inspirującym panelem dyskusyjnym.

WIZYTA REFERENCYJNA

Nieodzownym elementem tego cyklu konferencji jest wizyta referencyjna. To, co wyróżnia Konferencję Użytkowników GE Digital na tle innych tego typu wydarzeń, to gwarancja dostępności miejsca na wizycie referencyjnej, dla każdego z uczestników, a nie tylko dla jego wąskiej grupy. Na przestrzeni 4 lat, uczestnicy kolejnych edycji mieli okazję odwiedzić: Browar w Warce (Grupa Żywiec), Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek i Hutę Szkła Guardian Częstochowa, by tym razem udać się do Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy.
 

Zakłady Azotowe Puławy, to przedsiębiorstwo specjalizujące się w wielkotonażowej produkcji nawozów azotowych oraz produktów chemicznych. To jeden z największych na świecie producentów melaminy i największe polskie przedsiębiorstwo w branży wielkiej syntezy chemicznej. Co więcej, funkcjonuje tam największy w Polsce system, oparty o rozwiązania GE Digital (iFIX, Historian, Webspace), stanowiący podstawowy nośnik informacji produkcyjnych w Zakładach oraz źródło danych dla systemów raportujących i bilansujących całą produkcję.

Po terenie Zakładów uczestnicy przemieszczali się korzystając z transportu autokarowego – tak rozległy jest ich teren. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem Zakładów, a wyjazd na 130m wieżę, z której roztacza się widok na całą panoramę okolicy na zakończenie wizyty zapewnił zwiedzającym dodatkowe niezapomniane wrażenia.

Konferencja przez samych uczestników odebrana została niezwykle pozytywnie. Na zakończenie, życzymy, żeby w przyszłym roku, każdy z uczestników na pytanie “W którym miejscu na drodze do Przemysłu 4.0 znajduje się Twoje firma?”, mógł z czystym sumieniem wystawić notę co najmniej o 0.1 wyższą!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz parterom konferencji oraz już dziś zaprasza do udziału w kolejnej edycji!

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI >>

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności