VIX Automation: Wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców

VIX Automation od początku swojej działalności wspiera inicjatywy CSR, wspieramy postawy proekologiczne, młode talenty, instytucje edukacyjne. Co roku gramy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i udzielamy się w akcjach Szlachetna Paczka oraz Business Run. Staramy się przeznaczać środki CSR zawsze tam, gdzie są najpotrzebniejsze. W 2020 roku sporą część budżetu CSR przeznaczyliśmy na produkcję (druk 3d) przyłbic dla lekarzy, w związku z pandemią koronawirusa.

Od stycznia 2022 planowaliśmy działania CSRowe na linii dział marketingu-zarząd, aż do 24 lutego…

… Kiedy Rosja napadła na suwerenną Ukrainę.

Dzień ten będziemy wszyscy mieć w naszych sercach długo. Nie miał w sobie nic ze (z reguły) pachnącego tłuszczem i cukrem, okraszonego radością tłustego czwartku. Nasze myśli były z mieszkańcami brutalnie napadniętego przez Rosjan kraju.

Decyzja o wyrażeniu solidarności z obywatelami i mieszkańcami Ukrainy została podjęta od razu. Bestialskie ataki na ludność cywilną, niszczenie mienia, zasad demokracji, zdrowia i życia stoją w jawnej sprzeczności z zasadami, które wyznajemy. Postanowiliśmy ruszyć z pomocą.

Pomoc

Akcji wspierających uchodźców z Ukrainy jest bardzo dużo, prócz wpłat na konta PAH postanowiliśmy działać punktowo. Np. kupując kanapki dla uchodźców, które zawoziliśmy do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (część restauracji postanowiła także zrobić to bezpłatnie, musieliśmy je jedynie odebrać i zawieźć).

Podczas współpracy z jedną z restauracji dowiedzieliśmy się o kończącym się remoncie w Towarzystwie Ochrony Praw i Godności „Wyspa” z Chorzowa. Wyspiarze przygotowywali miejsce na ewakuację jednego z domów dziecka w Ukrainie, jednak w zasadzie od razu przyjęli do siebie kilkanaście osób z ogarniętego wojną kraju, aby dać im schronienie i pozwolić na życie bez strachu. Zakupiliśmy meble kuchenne, wraz ze stołem i krzesłami, co pozwoli na utrzymanie rodzinnej, domowej atmosfery. Zdecydowaliśmy się także na przekazanie rzutnika, dzięki czemu będzie można zorganizować dzieciom różnego rodzaju seanse. Udało nam się namówić także kolegów z innych firm, aby zasponsorowali wyposażenie kuchni (w garnki, patelnie, zastawę).

Stowarzyszenie działa od 1990 roku, jeszcze wtedy jako Kuratoryjny Punkt Ochrony Praw i Godności Ucznia z inicjatywy ówczesnego Rzecznika Praw Ucznia – Stefana Sierotnika. W późniejszym czasie została przekształcona w organizację pozarządową. Stowarzyszenie wychowuje dzieci i młodzież w duchu dobra i miłości, chroni prawa dziecka, pomaga rodzinom doświadczonym przez los, organizuje wymiany międzynarodowe, pomaga NGO na Ukrainie, uczy dzieci i młodzież zasad demokracji.

Wiemy, że środki przez nas wydane zostaną dobrze wykorzystane i posłużą nie tylko aktualnie uchodźcom, ale także kolejnemu pokoleniu „Wyspiarzy”.

podziękowanie-csr

To nie koniec

To jednak nie koniec naszego wsparcia dla uchodźców. Zarząd uruchomił płatne godziny wolontariatu w ramach pracy. Aktualnie zostało przyznanych pracownikom 24 pełnych godzin (3 dni robocze), które można wykorzystać na działalność wolontariatową. Pracownicy mogą wykorzystać zarówno pełne dni, jak i wybierać godziny wg potrzeb. To piękny dar, z którego zamierzamy korzystać!

Jeden z pracowników VIX Automation podjął się także uczenia języka polskiego przybyłych z Ukrainy uchodźców – wszelkie materiały, które są używane na tych zajęciach także są sponsorowane przez VIX Automation.

Piszemy ten artykuł dopiero po ponad miesiącu od tej obrzydliwej napaści, nie chcąc ‘robić marketingu na wojnie’.

Piszemy go teraz, aby wesprzeć inicjatywy, które podjęliśmy (do których Was zachęcamy, po pierwszej fali pomocy, jednak energia nieco słabnie, a warto ten płomień w sercach podtrzymać i zagrzewać nim dalej!), a także pochwalić się ludźmi, z którymi pracujemy.

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności