Jaka będzie Oczyszczalnia Jutra? Relacja z konferencji

Relacja z II Spotkania Eksploatatorów Oczyszczalni Ścieków pt. OCZYSZCZALNIA JUTRA

W dniach 11-12 kwietnia na zaproszenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, należącego do grupy Veolia Polska, wzieliśmy udział w II edycji Spotkania Eksploatatorów Oczyszczalni Ścieków pt. OCZYSZCZALNIA JUTRA. Wydarzenie, które odbyło się w Zabrzu, zgromadziło niemal 120 osób z firm i instytucji związanych z branżą wodno-kanalizacyjną (oczyszczalni ścieków, zakładów wodociągowych, stowarzyszeń, czy dostawców usług i rozwiązań dla tej branży).

Agendę dwóch dni konferencji wypełniły wystąpienia ekspertów branżowych, wizyta studyjna w Oczyszczalni Ścieków Leśna, debaty, czy warsztaty z wdrażania innowacji. Nie zabrakło też czasu na networking w strefie ze stoiskami targowymi. Program z pewnością urozmaiciła wycieczka do wpisanej na Listę UNESCO Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

konferencja wod-kan Veolia

VIX Automation ma na swoim koncie liczne wdrożenia oprogramowania dla ponad 200 klientów z branży wod-kan, więc nie mogło nas zabraknąć na tym wydarzeniu w roli eksperta branżowego. Zresztą systemy Proficy na całym świecie obsługują ponad 3,5 tysiąca przedsiębiorstw związanych z oczyszczaniem ścieków, czy dostarczaniem wody – i to zarówno te największe firmy (jak czwarte największe przedsiębiorstwo wod-kan na świecie – brazylijskie Sabesp), jak i małe lokalne oczyszczalnie.

200 klientów z branży wodno-kanalizacyjnej mówi samo za siebie!
Poznaj ich historie >>

Wracając do relacji z konferencji – poza stoiskiem targowym mieliśmy do dyspozycji „czas antenowy” podczas sesji wykładów. Prezes VIX Automation – Mariusz Benna – wykorzystał go na prelekcję na temat optymalizacji kosztów dla oczyszczalni. Swój występ rozpoczął od zwrócenia uwagi słuchaczy na otaczający nas z każdej strony temat innowacji, wynikający z realnej potrzeby ich ciągłego wdrażania. Zdradził też zgromadzonym, jak ograniczyć koszty energii aż o 20%, dzięki rozwiązaniu wykorzystującym sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe – Proficy CSense.

CASE STUDY: Jak Proficy CSense pomógł zaoszczędzić 450 MWh >>

Prelekcja była też znakomitą okazją do przedstawienia nowego oblicza producenta oprogramowania Proficy –  marki GE Vernova.

Efektywność energetyczna zdaje się być niezwykle istotnym zagadnieniem dla samych uczestników konferencji, o czym świadczą wyniki przeprowadzonej sondy. W części targowej wydarzenia, dostępne były tablice z pytaniami, na które każdy mógł oddać głos. Jak widać, efektywność energetyczna jest dla wielu osób istotniejszym wyzwaniem niż utylizacja osadów, wzrost cen odbioru odpadów, materiałów i usług, czy podwyższone normy oczyszczania ścieków.

Wyzwania dla oczyszczalni ścieków - sonda

Tak kształtowały się głosy na początku konferencji…

Wyzwania dla oczyszczalni ścieków - sonda

…a tak po kilku przerwach kawowych

Na naszym stoisku w gotowości, aby opowiedzieć więcej o rozwiązaniu Proficy CSense i zaprezentować jego działanie na żywo,  czekali Łukasz Buczek (Kierownik Działu Technicznego) oraz Grzegorz Stawarz (Menedżer ds. Kluczowych Klientów).

Te dwa dni były doskonałą okazją, aby nawiązać kontakt z wieloma nowymi firmami z branży wodno-kanalizacyjnej, poznać ich bolączki i punkt widzenia. Sami też dowiedzieliśmy się wiele, np. o wyzwaniu związanym z oczyszczaniem ścieków z ogromu ilości leków, które przyjmuje się w kraju nad Wisłą.

Czy po spotkaniu możemy powiedzieć jaka będzie „Oczyszczalnia Jutra”? Z pewnością wiemy, w którym kierunku zmierza!

Grzegorz Stawarz

VIX Automation

Dziękujemy za zaproszenie PWiK Tarnowskie Góry, które jest naszym długoletnim klientem i w którym za nadzór i zarządzanie procesem technologicznym we wszystkich czterech oczyszczalniach ścieków odpowiada system oparty na oprogramowaniu Proficy (SCADA iFIX, Webspace, Historian).

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności