Policz OEE w kalkulatorze!

Wielokrotnie zastanawiałeś się pewnie jak szybko i sprawnie policzyć jeden z kluczowych KPI przedsiębiorstw produkcyjnych –  wskaźnik OEE?

Postanowiliśmy Ci pomóc! Uruchomiliśmy stronę kalkulator-oee.pl, na której prócz sposobu wyliczania i wzorów umieściliśmy prosty kalkulator liczący OEE dla zakładu/maszyny. Narzędzie w prosty sposób przekształca Twoje dane na wynik – tak abyś miał wstępny ogląd na działanie Twojej firmy produkcyjnej.

kalkulator oee

Policz OEE w kalkulatorze >>

Czym jest OEE

Przypominając czym jest samo OEE: jest to wskaźnik, który określa efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń w procesie produkcyjnym. Jest to iloczyn trzech zmiennych: dostępności, jakości oraz wydajności. Pozwala on na bezsprzeczną ocenę pracy maszyny, identyfikację „wąskich gardeł”, wskazuje, gdzie powstają straty, a także pozwala na określenie potencjalnej przestrzeni na optymalizację. Prawidłowa analiza OEE pozwala wprost na lepszą i bardziej wydajną produkcję przy mniejszym jej koszcie.

Co znajdziesz na stronie kalkulator-oee.pl

Na stronie dowiesz się jak poprawnie wyliczać współczynnik jakości, dostępności oraz wydajności produkcji, a także jak przekształcić je, aby otrzymać poprawny wynik OEE i uniknąć przy tym błędów.

Naturalnie kalkulator-oee.pl jest obarczony pewnym błędem – dane powinny być wprowadzane na podstawie najlepszej wiedzy, nie są jednak dostarczane automatycznie, co zaciemnia wynik i może być on fałszywie ‘zbyt dobry’. Na stronie znajdziesz także informacje o tym, jak wyglądają benchmarki OEE, jak poprawić wyniki swojego OEE, ale przede wszystkim jak i dlaczego powinieneś zbierać dane automatycznie.

Więcej informacji o sposobach wyliczania wskaźnika OEE znajdziesz tutaj. Z tej zaś strony dowiesz się jak przebiega wdrożenie automatycznego sposobu wyliczania wskaźników jakości, dostępności oraz wydajności maszyn. Dowiesz się dlaczego tak ważne jest przeprowadzenie audytu przedwdrożeniowego oraz skąd powinny pochodzić dane do przeprowadzania obliczeń, a także dlaczego tak ważne jest dostosowanie do branży i specyfiki przedsiębiorstwa. Więcej informacji o wskaźnikach przemysłowych znajdziesz tutaj.

Temat wyliczania OEE jest szczególnie bliski naszej pracy. W ubiegłym roku stworzyliśmy dwa filmowe case studies na podstawie naszych wdrożeń o OEE, bądź jego zmiennych (dostępne są tutaj oraz tutaj).

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności