Po co oni to robią? Wdrożenia SCADA w firmach wod-kan

Po co oni to robią? Wdrożenia SCADA w firmach wodno-kanalizacyjnych

Firmy branży wodno-kanalizacyjnej wdrażają rozwiązania typu SCADA praktycznie od początku istnienia tego typu oprogramowania, dostosowując je do swoich potrzeb. Systemy SCADA dla były (często nadal są) implementowane do zarządzania i wizualizacji konkretnych pojedynczych procesów, z czasem rozrastając się do sporych instalacji, obsługujących kompleksowo przebieg uzdatniania wody lub jej dostarczania.

 

O aspektach oszczędności czasu i pieniędzy pisaliśmy tutaj. Zajmijmy się innymi skutkami modernizacji oprogramowania SCADA, a także rozszerzania na kolejne procesy działające w przedsiębiorstwie.

 

Najważniejsze – niezawodność!

To jeden z priorytetów modernizacji systemów  HMI / SCADA. Niezawodność systemów, redundancja oraz stały dostęp do danych zapewniają bezpieczeństwo procesu i ciągłość pracy. To jedna z najważniejszych potrzeb, na którą odpowiadamy. Pewność prawidłowego działania systemów SCADA jest koniecznością. Uwzględnia to nie tylko  redundancję pracy serwerów, ale także awaryjne zasilanie oraz dostępność danych poprzez klienty desktopowe. Dzięki wprowadzeniu tego typu rozwiązań klienci zapewniają sobie utrzymanie ciągłości sterowania, nawet w przypadku awarii jednego z serwerów – procesy można nadal obserwować.

Bezpieczeństwo

Zasady bezpieczeństwa w każdym zakładzie wod-kanowym to podstawa, nie chodzi tylko o BHP, ale przede wszystkim bardzo surowe normy dotyczące produkcji wody i jej dostarczania. Normy bezpieczeństwa w ciągu ostatnich lat zmieniły się, poprawiając jednocześnie standard produkowanej czy przesyłanej wody. Za tymi normami musi nadążać system SCADA, pilnując wszelkich nowych, bądź zmienionych norm dla alarmów. To jednak nie koniec – system SCADA pozbawiony kluczowych aktualizacji już w krótkim czasie staje się podatny na cyberataki – stąd tak ważna jest opieka Acceleration Plan dla każdej nowej licencji oraz regularne wykonywanie aktualizacji, w tym także aktualizacja systemów operacyjnych (brak wsparcia dla Windows 7 i jego poprzedników).

Co jednak jeśli oprogramowanie ma już swoje lata? Najłatwiej dokonać gruntownej zmiany i radykalnie odświeżyć software typu SCADA. Na naszym koncie jest wiele wdrożeń tego właśnie typu. Przeprowadzamy, także wraz z naszymi partnerami handlowymi, modernizacje zaczynające się od wymiany zużytej warstwy sprzętowej (serwerów, komputerów, ekranów, routerów i nie tylko) poprzez konieczne update`y systemów operacyjnych aż po ‘odświeżenie’ systemów SCADA HMI.

Zwiększając poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach wod-kan należy także pamiętać o zastosowaniu odpowiednich firewalli sieciowych, które będą chronić przez niepowołanym dostępem do naszej sieci przemysłowej. Więcej o firewallach przeczytasz tutaj.

Ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo procesu jest wpływ systemów SCADA na zarządzanie kryzysowe, dzięki zdalnym dostępom do ekranów kadra zarządzająca może podejmować decyzje szybko i bez niepotrzebnej zwłoki. Awaria w ujęciu wody kilka kilometrów od siedziby – żaden problem, technolodzy mogą zarządzać takim zdarzeniem z centralnej dyspozytorni.

 

Centralizacja

Wiele razy spotykaliśmy się z instalacjami SCADA (i nie tylko…), które były tworzone na przestrzeni kilku-kilkunastu lat. Zatem nawarstwiły się nich różne dodatki, na zasadzie „łatania” i „szycia”. Brzmi „brzydko i dziwnie”? Jeśli coś działa – to wcale nie jest takie złe, ale nie jest na pewno wygodne w korzystaniu. Taki system nie tylko jest bardziej podatny na zagrożenia cyberbezpieczeństwa, ale też… sam dla siebie może być zagrożeniem. Skomplikowane algorytmy, skrypty pisane przez najróżniejszych członków załogi i firmy zewnętrzne, dokładanie nowych rozwiązań przez firmy trzecie nie wpływa korzystnie na obsługę i wygodę pracy. Taki system patchworkowy, w którym każdy coś ‘doszył’ i ‘dohaftował’ należy po prostu rozebrać i ustandaryzować, a później przyjąć jednorodne zasady wyglądu aplikacji, ikony, ustalić poziomy alarmowania i zgodne z nimi zegary, kontrolki w całej firmie. Sprzyja to naturalnie przyjmowaniu nowych pracowników do firmy (i skraca czas ich szkolenia – o czym pialiśmy tutaj). Intuicyjność oraz łatwiejsze korzystanie z aplikacji, ekranów synoptycznych usprawnia codzienną pracę, praktycznie także wyklucza awarie spowodowane błędem ludzkim.

Takie „szycie” i dodawanie kolejnych elementów do istniejących wcześniej systemów SCADA to często także wynik rozrastania się infrastruktury – dodawania kolejnych bioreaktorów, zbiorników, ujęć, przepompowni. Czasem jest to wynik łączenia spółek, bądź ich dzielenia. Centralizacja zarządzania taką ‘patchworkową’ oczyszczalną czy zakładem dostarczania wody wydaje się być nieunikniona.

Dostępność danych

Dane w dzisiejszych czasach to potęga – aby skorzystać z tej potęgi należy poprawnie je zbierać, najlepiej zabezpieczyć je także backupem, a później na ich podstawie… Na przykład przewidywać trendy, czy zużycie maszyn. Oprogramowanie GE Digital także pozwala na tworzenie tego typu analiz – zarówno dzięki zaawansowanym modelom matematycznym (CSense), jak i bezpłatnie dostarczanym WebTrend Client`cie (bezpłatny dodatek do Proficy Historian) czy Operations Hubie (w wersji Freemium także dostępny wraz z Historianem). Narzędzia generują zaawansowane raporty, na podstawie których zdecydowanie łatwiej podejmować kluczowe decyzje dla przedsiębiorstwa.

 

Powodów do wdrażania zmian w przedsiębiorstwach wod-kan jest wiele, każda z firm stawia na pierwszym miejscu inny problem. Wdrożenie, bądź odświeżenie systemów wizualizacji i zarządzania pozwala jednak na rozwiązanie większej ich liczby za jednym zamachem.

Chciałbyś poczytać o konkretnych rozwiązaniach, zastosowanych w kilku polskich przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych? Zajrzyj tutaj.

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności