Wiosenne nowości GE Digital (iFIX 6.1, Historian 8.0, Cimplicity 11, Operations Hub 1.6, Dream Report 5.0)
  • Aktualności
    21.04.2020

    Wiosenne nowości GE Digital (iFIX 6.1, Historian 8.0, Cimplicity 11, Operations Hub 1.6, Dream Report 5.0)

Wiosną nie tylko przyroda budzi się do życia (ostatnio mamy utrudniony kontakt z wiosną, ale wierzymy, że to szybko minie). Producent iFIXa – GE Digial – także wypuścił update`y dla swojego software`u. Nowości jest sporo, dlatego bez zbędnego wstępu zaczynamy!

iFIX 6.1

Niedawno ogłaszaliśmy wersję 6.0 PL, a przed nami już 6.1 EN. Najważniejszą nowością jest nowy driver komunikacyjny – klient OPC UA wraz z webowym narzędziem do konfiguracji tego drivera. Po wprowadzeniu w wersji 6.0 opcji iFIX jako serwer OPC UA, ten krok był tylko kwestią czasu. Nowy iFIX pozwala także na automatyczne logowanie użytkowników zarówno tych pracujących ‘w domenie’, jak również lokalnych z systemu Windows. Uproszczono także konfigurację serwerów Historian, teraz robi się to ‘wspólnie’ dla całego iFIXa (zarówno klienta lokalnego jak i sesji terminalowych oraz przeglądarkowych, czyli Webspace). iFIX 6.1 jest też kompatybilny ze wszystkimi najnowszymi wersjami programów GE Digital a także wspiera nowe systemy operacyjne (Windows IoT Enterprise oraz Windows Server 2019).

Historian 8.0

Wraz z nowym Historianem możecie otrzymać wersję Freemium narzędzia Operations Hub (w tym dodatek Excel Add-In dla Operations Hub). Nowa wersja przemysłowej bazy danych GE Digital rozdziela instalatory dla samego software`u oraz narzędzi webowych (Web Trend Client, Web Admin, Rest API). Lepsza i szybsza komunikacja nowego Historiana to także: JAVA API (możliwość podpięcia się do Historiana za pomocą narzędzi JAVA; odczyt i zapis danych), kolektor MQTT („lekki” protokół komunikacyjny wykorzystywany np. w maszynach) oraz wspólny mechanizm UAA dla różnych produktów GE (Historian, Opperations Hub, Plant Appliaction). Dodatkowo dostępne jest narzędzie do sprawdzania wersji kolektorów (przez CA API i SDK).

Cimplicity 11

Przez sporo zmian przeszła druga SCADA w portfolio GE Digital. Większość z nich dotyczy alarmowania (filtrowanie po tekście w polach AlarmID, AlarmMessage, AlarmDescription, nowa kolumna w AlarmViewer – kolumna AlarmDescription, nowe klasy w AlarmViewerAPI, zmiany w klasach struktur AlarmInfo i AMAPEXPORT) oraz CIMEdit (możliwość wyboru typu wprowadzanych danych w polach tekstowych, dodatkowe akcje dostępne podczas konfigurowania procedury CimEdit, dodatkowe opcje tworzenia animacji obiektów w trybie wykonywania, opcja grupowania sygnałów binarnych w liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe, opcje formatowania tekstu do liczby całkowitej i zmiennoprzecinkowej, tworzenie wyrażeń złożonych z punktów, elementów klas i zmiennych z Historiana). Dodatkowo pojawiły się opcje dotyczące skryptów (ich uruchamianie równoległe i w sekwencjach; uruchamianie skryptów EventEditor). Nowa wersja Cimplicity to także wsparcie dla Windows Server 2019 oraz Microsoft Visual Studio 2017. ‘Jedenastka’ przyniosła także aktualizację specyfikacji i narzędzi dla serwerów/klientów UA.

Operations Hub 1.6

Przyznamy, że intensywnie testujemy najnowsze dziecko GE Digital, tak zafiksowaliśmy (zavixowaliśmy?) się na testach wersji 1.5, że pojawiła się już 1.6. zatem po krótce o zmianach, które dotyczą obu wersji. Już wersja 1.5 wprowadziła szereg usprawnień dla wykresów (kreślenie przebiegów dowolnych sygnałów, powstanie grupy Ulubione, możliwość dodawania notatek, obsługa wielu kursorów czasu, dodatkowe statystyki wykresu – Min, Max, Avg, Std Dev, Total, drukowanie wykresów, eksport danych do pliku CSV). Operations Hub pozyskuje dane nie tylko z serwerów Historian, ale także źródeł REST API (od wersji 1.6 także metodami PUT, POST, DELETE). System wzbogacił się także o wparcie dla modelu płaskiej struktury zmiennych. Wersja Operations Hub 1.6 wprowadza moduł Trend Analysis, pobiera dane z konektorów MQTT i chyba najważniejsze… Pobiera dane ze źródeł URL. Naturalnie oprogramowanie współpracuje z najnowszymi systemami Windows Server (2016 i 2019).

Plant Applications 8.0

Zmiany, do których doszło w wersji ósmej oprogramowania klasy MES GE Digital jest na tyle dużo, są też na tyle istotne, że postanowiliśmy je wylistować:

– możliwość instalacji Plant Applications Universal Client używając Docker’a

– nowa właściwość ‘Route-enabled line’ (dzięki niej linia produkcyjna może zostać wykorzystana w ścieżce analizy i aplikacjach dyskretnych)

– nowa aplikacja ‘Order Management’, dzięki której można wykonywać dodatkowe akcje na zadaniach produkcyjnych

– nowa aplikacja ‘Security Management’ do weryfikacji uprawnień użytkowników

– nowa aplikacja ‘Operations’ umożliwiająca dodatkowe akcje na operacjach

– nowe funkcje w aplikacji ‘Non Confirmance Management’

– nowy kontener hostujący aplikację ‘Universal Client’

– współpraca z Operations Hub UAA

– możliwość wyświetlania zmiennych nazw w ‘Universal Client’

– w aplikacji ‘Alarm Notification’ możliwość wyboru 5 głównych Przyczyn i Akcji

– dodatkowe możliwości edycji produktów

– aplikacje zaktualizowane do Angular 6

– możliwość instalacji w środowisku FIPS

– dodatkowe opcje filtrowania w aplikacji ‘Activities’

– nowa aplikacja ‘Work Queue’ umożliwiająca stworzenie i zarządzanie listą operacji nad którymi należy pracować

– nowa aplikacja ‘Property Definition’ umożliwiająca definiowanie niestandardowych wymagań biznesowych

– nowa aplikacja ‘Route Management’ umożliwiająca dodatkowe opcje tworzenia trasy

Pełny Data Sheet znajdziecie tutaj: https://www.vix.com.pl/produkty/mes-plant-applications/

IGS 7.68

Zmiany dopadły także Industrial Gateway Server. W najnowszej wersji poprawiono błędy oraz wprowadzono dodatkowe elementy cybersecurity. Najważniejszą zmianą jest dodatnie nowego protokołu IEC 60870-5-104 Premium Driver oraz wsparcie dla najnowszego firmware`u ethernetowego firm trzecich (w tym przypadku Allan-Bradley).

Dream Report 5.0

Całkiem niedawno informowaliśmy o nowościach w wersji 4.83 – czas na nową odsłonę software`u służącego do rozszerzonego raportowania. Naturalnie nowa wersja jest kompatybilna z najnowszym Windows Server 2019. Wprowadzono jednak szereg interesujących zmian usprawniających działanie oprogramowania i… ułatwiających pracę użytkownikowi. Pojawił się nowy silnik raportowy – Dashboard, gdzie można śledzić zmiany na bieżąco, kalkulator kosztów, czy narzędzie do tworzenia własnych obiektów i raportów. Dzięki wprowadzeniu eksportu raportu do XML można się nimi dzielić ze wszystkimi zainteresowanymi w firmie. Dodano możliwość podpisu elektronicznego w portalu Webowym i wbudowano serwer OPC DA. Nowa wersja obsługuje także sterowniki MQTT i JSON dla połączeń IoT.